Kliknij logo Fundacji, by przejść do strony głównej

30 lat Fundacji Corda Cordis


29 maja 2021 roku minęło 30 lat od dnia, w którym 49-ciu uczestników obozu rehabilitacyjnego w Chomiąży Szlacheckiej postanowiło powołać fundację zajmującą się rehabilitacją osób po przebytym zawale serca. Większość z nich możemy zobaczyć na pamiątkowym zdjęciu poniżej.

Fotografia

Z uwagi na znaczną ilość Fundatorów Notariusz został zaproszony do ośrodka w Chomiąży Szlacheckiej, gdzie został sporządzony akt założycielski Fundacji Corda Cordis. Poniżej historyczna już lista podpisów wszystkich Fundatorów.

Lista

Procedury związane z rejestracją Fundacji trwały wiele miesięcy. W końcu nadszedł upragniony dzień – Fundacja uzyskała osobowość prawną. 19 grudnia 1991 roku Sąd Rejonowy dla miasta Warszawy zarządził wpis w rejestrze fundacji. Poniżej fragment postanowienia.

Postanowienie

Pierwszy statut Fundacji można obejrzeć tutaj. Ostatnim aktem było otwarcie rachunku bankowego i wpłacenie funduszu założycielskiego, co nastąpiło 30 grudnia 1991 roku.

wpłata

Dziś taka kwota robiłaby wrażenie. Niestety, początek lat 90-tych, to był czas galopującej inflacji. Ta pięknie wyglądająca kwota została wkrótce zdenominowana. Fundacja zaczynała więc z bardzo skromnymi środkami finansowymi. Nie ostudziło to zapału pierwszego zarządu. Rehabiltacja stacjonarna, obozy rehabilitacyjne, które przed powstaniem Fundacji leżały w gestii Przychodni Kardiologicznej w Bydgoszczy, przejęła Fundacja stając się organizatorem tych zajęć. Na początku lat 90-tych udawało się pozyskiwać środki finansowe z darowizn od przedsiębiorstw. Nieoceniona w tym była rola nieżyjącego już, niestety, zasłużonego dla Fundacji kol. Mariana Baumgarta. Potrafił docierać do przedsiębiorców i przekonywać ich do wspierania działalności Fundacji. Jednak z biegiem lat ta hojność była coraz mniejsza. Udawało się, co prawda, pozyskiwać wsparcie z TKKF ORZEŁ w Bydgoszczy i bydgoskiego samorządu, ale i tak uczestnicy zajęć rehabilitacyjnych musieli ponosić znaczą część ich kosztów.
Pewnym przełomem w działalności Fundacji była kadencja 2004 - 2008. W kolejnych wyborach powołano nową Radę Fundacji. Na czele Rady stanął dr n. med. Andrzej Hoffmann. Nowe władze stanęły przed zadaniem dostosowania statutu Fundacji do zmieniającego się w tamtym okresie prawa.  Kiedy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy przyjął statut jako zgodny z obowiązującym prawem, przystąpiono do drugiego etapu. Zapadła decyzja, by Fundacja mogła uzyskać status organizacji pożytku publicznego. Uzyskanie takiego statusu poprawiłoby skromne zasoby finansowe na prowadzenie działalności statutowej dzięki prawu do otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, które taką wolę w deklaracji podatkowej wyraziliby. Trwało to pół roku, ale 22 października 2008 roku nastąpił ten upragniony dzień - Fundacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu do 2020 roku udało się Fundacji pozyskać ponad 152 tys.zł !  Tutaj można obejrzeć historyczny wypis z KRS, pierwszy po nadaniu Fudacji statusu OPP.
W przeszłości obchodziliśmy rocznice Fundacji. Po raz pierwszy jej 20-lecie podczas obozu rehabilitacyjnego w Sokole Kuźnicy. Kolejną okazją było 25-lecie, z okazji którego zorganizowany został piknik dla Fundatorów i podopiecznych w Ostromecku. W tym roku przypada 30-ta rocznica powstania Fundacji. Niestety, wciąż panująca pandemia nie pozwala na świętowanie w tak licznym gronie. Tym bardziej, że nasi Fundatorzy i podopieczni to osoby już niemłode, najbardziej narażone na groźne skutki zakażenia wirusem. Wielu z nich już odeszło spośród nas. Szczególnie bolesną stratę Fundacja poniosła w czerwcu 2012 roku, kiedy nagle odszedł od nas Przewodniczący Rady, nasz opiekun i przyjaciel, dr n. med. Andrzej Hoffmann. Kolejną bolesną stratą była nagła śmierć kol. Zenona Witkowskiego, byłego Prezesa Zarządu Fundacji. To on przez kilka kadencji sprawowania funkcji popchnął Fundację na nowe tory. Pamiętamy o nich, często wspominamy. Kiedy już ta pandemia się skończy, zapewnie spotkamy się z naszymi podopiecznymi i Fundatorami i znów, jak to w przeszłości bywało, wspominać będziemy ludzi i zdarzenia z naszej 30-o letniej historii.

Strona główna - przejdź